Základová deska je velice důležitý prvek při stavbě rodinného domu

Pokud plánujete stavbu rodinného domu, případně i chaty, potom je nezbytné dodržovat určité postupy. V první řadě se neobejdete bez základové desky, která hraje opravdu velkou roli, ba dokonce je i součástí projektové dokumentace. V následujících řádcích se na tuto tematiku zaměříme podrobněji.

Všechno začíná základovou deskou, na které se nevyplatí šetřit, protože jinak by nastala celá řada problémů při dalších stavebních pracích a posléze i při obývání nemovitosti.

Co je to základová deska?

Ve své podstatě se jedná o podklad nemovitosti, jehož úkolem je přenášení váhy stavby na podkladovou půdu. Zabraňuje taktéž sesuvům. Základová deska je jednou z možností, jak základy vytvořit. Existují ještě i betonové základové pasy, ovšem deska je v posledních letech mnohem oblíbenější, neboť poskytuje dokonalou stabilitu.

Občas se setkáte s tím, že někdo základovou deskou nazývá i základové pasy, ale přitom rozdíl je obrovský. Základové pasy jsou totiž vrstvy betonu uloženy do základových spár a vytváří vodorovnou rovinu se zeminou. Kdežto základová deska se umisťuje nad terén a její tloušťka se pohybuje od 500 do 1200 mm.

Bohužel, ne všechna podloží jsou ideální volbou pro stavbu rodinného domu. Některé pozemky jsou totiž ohroženy působením podzemní vody, jinde zase hrozí sesuvy půdy, takže tyto neduhy je důležité zohlednit i při výběru základů.

Základová deska jako součást projektové dokumentace

V projektové dokumentaci je uvedeno všechno od technického provedení základové desky. Dále jsou v projektu dohledatelné informace týkající se hloubky založení, doporučených materiálů a podobně. Stejně tak projektová dokumentace obsahuje i to, jaká technologie je pro zhotovení základů použita.

Jestliže je tedy ve vašem hledáčku základová deska na klíč, obraťte se na firmu TS STAVBY s.r.o. s dlouholetými zkušenostmi.

Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy k bydlení a jeho autorem je Romana. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.