Matrace je velmi důležitá

Bez dobrého spánku nelze dobře fungovat. Během něj totiž regeneruje nejen tělo, ale i mysl. Proto je nutné udělat maximum pro to, aby byl náš spánek co možná nejkvalitnější. K tomu nám mohou posloužit nejen vhodné večerní rituály, ale i dobrá matrace.

Nejlevnější verze nebrat!

Opravdu kvalitní matrace by měla něco vydržet. Proto není dobré kupovat vyloženě levné typy za pár tisícovek, jež jsou sice vhodné na občasné použití, třeba na chatě, avšak pro celoroční spaní jsou zcela nevyhovující. Velmi rychle se totiž proleží.

Obvykle obsahují tyto matrace jen velmi malé množství materiálu, jenž zároveň není ani příliš dobrý. Po pár měsících užívání pak není takováto matrace schopná poskytnout člověku dostatečnou podporu. Rozhodně je tedy rozumné porozhlédnout se po něčem mnohem lepším. Dobrá matrace se pozná překvapivě docela lehce.

Jak vybrat vhodnou matraci?

Základním kritériem by měla být velikost. Na matraci se musí člověk jednak vlézt, jednak by měla být rozměrově kompatibilní i s postelí. Co se velikosti týče, je dobré se zaměřit i na výšku. Obecně platí, že čím vyšší matrace je, tím je odolnější proti proležení.

Zásadní roli hraje také výběr materiálu. Naprostým standardem je dnes PUR pěna, což je v podstatě trochu lepší molitan. Tyto matrace patří spíše do levnější kategorie, i když i z PUR pěny se vyrábějí docela dobré kousky.

Mnohem lepší jsou ovšem matrace ze studené pěny. Ta má o něco vyšší odolnost, a navíc je také mnohem vzdušnější, což člověk ocení hlavně během letních veder.

Velice oblíbené jsou i matrace s paměťovou pěnou. Tato pěna je zajímavá tím, že se dokáže perfektně přizpůsobit uživatelově váze, potažmo tvaru. Z paměťové pěny se nevyrábí kompletní matrace, ale vždy jen vrchní část. Jádro je obvykle tvořeno studenou, respektive PUR pěnou.

Důležitým kritériem je i tuhost matrace. Tu je potřeba vybírat dosti obezřetně. Obecně platí, že lidé spící na zádech preferují spíše tužší modely, zatímco spáči na boku a na břiše dávají raději přednost středně měkkým až měkkým matracím. Hodně zde záleží i na hmotnosti kupujícího.