Přepisy energií při stěhování: Na co nezapomenout?

Stěhování je ve většině případů spojené s mnoha změnami najednou. Je přitom několik základních věcí, na které bychom neměli zapomenout. Například přepis energií. Jak na to?

Konkrétní odběrné místo

Stěhování v Praze není jen o zabalení osobních věcí do krabic. Stěhováci sice ochotně pomohou s převozem všech vašich věcí, je ale dobré si pohlídat, zda máte vše na staré adrese uzavřeno. Odhlásili jste se z povinnosti platit za popelnice, internet, kabelovou televizi, pojištění domácnosti, ale také z dodávek elektřiny a zemního plynu? Právě poslední dvě skutečnosti jsou vždy vázány na konkrétní odběrné místo. Bude potřeba je odhlásit a přepsat je na nového majitele. 

Stáhněte si formulář přímo u svého dodavatele energií

Většina dodavatelů energií má na svých stránkách formulář, který si pohodlně stáhnete a vyplníte. Jedná se o odhlášení z odběru energií a o ukončení smlouvy. Tím, že se do vyřizování pustíte co nejdříve, se vyvarujete následné nepříjemné situaci, kdy byste platili energie za nového obyvatele bytu. 

Nové bydliště, nová smlouva

Přejete si i v novém bydlišti odebírat energie od stávajícího dodavatele? Společnost bude potřeba o změně informovat a vyžádat si novou smlouvu. Stejně tak budete potřebovat nový smluvní kontrakt v případě, kdy zdědíte nemovitost v podobě bytu nebo domu. Nyní se bude měnit ne odběrové místo, ale vlastník. 

Když se dozvíte, že se budete stěhovat, návštěva vašeho dodavatele energií je jedním z prvních míst, kam si zajdete. Pokud máte smlouvu na dobu neurčitou, můžete ji vypovědět kdykoliv. Následně vám běží tříměsíční výpovědní lhůta. V případě smlouvy na dobu určitou, která je například na jeden nebo tři roky, je nutné se vždy domluvit. Často totiž poskytovatelé energií účtují sankce za předčasné ukončení smlouvy. Ve smlouvě ale můžete pokračovat na novém odběrném místě.

Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy k bydlení a jeho autorem je Romana. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.