Co je to katastrální mapa

Kdo vlastní nějakou nemovitost, případně se rozhodne ji koupit, tak se dříve nebo později setká s pojmeme katastrální mapa. Ta má v současné době z větší části digitální podobu, a je tudíž dostupná on-line na internetu. Jak je možné tuto mapu charakterizovat a k čemu všemu slouží?

Katastr nemovitostí

Majitelé nemovitostí mají svůj nemovitý majetek zapsán v Katastru nemovitostí České republiky. Jedná se o veřejný soubor údajů o nemovitostech, jež se nacházejí na území našeho státu. Obsahuje popis staveb a parcel, jejich soupis, geometrické a polohové určení, včetně zápisu všech práv, jež se vztahují k daným nemovitostem.

Katastrální mapa

Nedílnou součástí katastru je katastrální mapa. Obojí slouží nejen pro daňové, statistické a technické účely. Fungují i jako evidence vlastnických a věcných práv k nemovitostem. Současně je katastr nemovitostí zdrojem cenných informací, které lze využít nejen při ochraně práv, ale také pro oceňování nemovitostí, pro vědecké i hospodářské účely.

Katastr nemovitostí je z většiny digitalizován, ale části katastrální mapy zejména na venkově nemusejí být geometricky přesné. Lze proto využít soukromé poskytovatele, kteří sbírají data a vytvářejí datové pohledy na území od adres až po kraje. Podívat se lze na parcely i budovy. Patří k nim i GeoPas. Zde je možné získat statistické informace o obyvatelstvu, najít nejbližší školu, určitý státní úřad, poštu nebo bankomat.

Co je to katastrální území

Pod pojmem katastrální území si představte nejmenší technickou jednotku, která se týká katastru. Má vztah zejména k obcí a měst. Pokud se chcete podívat, do jakého katastrálního území patří konkrétní město nebo vesnice, můžete nahlédnout na https://geopas.cz/katastry/990388. Služby tohoto soukromého provozovatele využívají nejen občané, ale také realitní kanceláře, investoři, prodejci nebo kupující nemovitosti i odhadcové.

Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy k bydlení a jeho autorem je Romana. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.