Zásuvky mohou být bezpečné i designově zajímavé

zásuvka na povrch

Po narození miminka, přesněji v jeho batolecím věku, podnikají rodiče hon na „nebezpečné“ situace, staví překážky u schodišť, olepují ostré hrany stolů, zamykají přístupné skříňky se saponáty a zajišťují okna proti otevření. Často ale opomíjejí oblast, která, ačkoli nehrozí pádem, může způsobit poranění ještě fatálnější. Je to elektřina.

Ta může být v bytech i v domcích velkým lákadlem pro malé nenechavé prstíky. Máte-li rodinu, sami víte, že se zvědavé děti snaží prozkoumat kde co. Nezřídka se pokusí do nestřežené zásuvky strčit pastelku, lžičku nebo jakoukoli hračku a nebezpečí je rázem na spadnutí. Proto by k takřka povinné výbavě každé rodiny s malým dítětem měly patřit i bezpečnostní zásuvky. V případě těchto zásuvek jsou dírky ukryté za záklopkou sloužící jako jakási ochranná clona. Pokud se na tuto zásuvku děti vrhnou s pastelkou v ruce, nepodaří se jim ji otevřít. K otevření jsou nutné dva předměty – to pro dospělého není složité, ale dítěti tím manipulaci znemožníte.

Proudový chránič

Mohlo by se zdát, že nejrizikovější skupinu jsme tímto vyřešili. Není to ale tak úplně pravda. Stejně nebezpečné, bez ohledu na věk, je i používání elektrospotřebičů ve vlhkých prostorách. Řeč je zejména o koupelně, kuchyni nebo venkovním prostoru, kupříkladu u bazénu. I zde je na místě zvolit vhodnou, tedy bezpečnou zásuvku. V těchto případech jsou vhodné takzvané zásuvky s proudovým chráničem. Ten se už u novostaveb montuje přímo do elektrorozvaděče, nicméně starší elektroinstalace jím standardně vybavené nejsou. Jak proudový chránič funguje? V zásuvce je schopen rozpoznat rozdíl proudů v nulovém a fázovém vodiči. Stane-li se, že je rozdíl obou proudů větší než 30 mA, spotřebič se v čase 0,03 sekundy odpojí od elektrické sítě. To je taková rychlost, že vám může zachránit život i v případě pádu zapnutého fénu do vany. Čímž ale rozhodně nedoporučujeme toto zkoušet.

Design je také důležitý

Posuňme se ale od bezpečnosti k designu. I ten, ač na druhém místě, je důležitý.  Máte už interiéry hotové a zásuvky zabudované? Oslovit vás může tzv. zásuvka na povrch, jež se zapojuje do zásuvky stávající, tedy té, kterou už máte na zdi. Odzvonilo přitom prodlužovačkám. Zvolíte-li povrchové zásuvky, nabízí se vám hezké designové kousky, jež vdechnou vašemu interiéru punc novoty. Další zajímavé alternativy, jako jsou například výklopné zásuvky do stolu, vám nejlépe představí přímo prodejci ve svých provozovnách nebo na webových stránkách – neváhejte pátrat.