Unikátní dřevěné stavby ze dřeva, které naleznete v České republice

Naše země má bohatou tradici dřevo-stavitelství. Podívejte se s námi na unikátní kostely a roubenky, které byly postaveny před několika stovkami let. Už jste navštívili tato místa? 

dřevostavby na klíč

Dřevo jako nadčasový materiál

V dřívějších dobách se stavěly dřevostavby skutečně na každém rohu. Dřevo je přírodní materiál s ideálními izolačními vlastnostmi. I dnes si lidé nechávají postavit profesionální dřevostavby na klíč a navazují tak na několik století dlouhou tradici dřevo-stavitelství na našem území. Které stavby můžeme na území naší země obdivovat? 

Maršíkov – kostel svatého Michaela

Tato pozdně gotická stavba s renesančním interiérem je dílem, které stojí v Maršíkově již od roku 1609. Jedná se o nejstarší zachovalou lidovou stavbou na severní Moravě. Při návštěvě oceníte valbovou střechu, která je pokryta šindelem. Interiér je v původní podobě, včetně kazetového stropu. Uvidíte zde gotický zvon, rokokovou kazatelnu, nebo také unikátní varhany z roku 1776. 

Nejstarší roubenka u nás má již více než 470 let

Na okraji obce Rtyně v Podkrkonoší se nachází nejstarší roubenka na našem území. Trámy na výrobu chalupy byly pokáceny již v roce 1547, a to podle dendrologické analýzy dřeva. Původně byla chalupa v žalostném stavu. Noví majitelé se ale společně s památkáři zasadili o to, aby byla opravena a interiér se podobal původní podobě. 

Kostel v Gutech opět stojí

Kostel v Gutech byl ceněn pro své původní vybavení z první poloviny 16. století. Byly zde obrazy i další artefakty, které z tohoto místa činily nezaměnitelnou památku dobové architektury. Bohužel zásahem žhářů kostel z roku 1563 byla stavba významně poničena v roce 2017. Dnes již na místě, a to díky veřejné sbírce, stojí přesná replika kostela, která byla dokončena v roce 2021. 

Dřevěné stavby mají na našem území dlouhou tradici.

Příspěvek byl publikován v rubrice Developerské projekty a jeho autorem je Romana. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.