Sprejeři způsobují škody za miliony. Ale daří se je chytat

Pokud graffiti vnímáte spíše jako součást streetartové subkultury, která má svou zlatou éru za sebou, možná byste měli na ulicích dávat větší pozor. Pro Prahu jde stále o velký problém a škody způsobené na majetku se pohybují v milionech korun. Jen za rok 2016 šlo o více než 20 milionů, na což jednotlivé městské části reagovaly spuštěním antisprejerských programů. Díky nim lze nápisy a malby odstraňovat rychleji a levněji.

Legální plochy jsou, ale sprejerům nestačí

Praha sice sprejerům nabízí hned několik legálních ploch, nicméně pro milovníky adrenalinového umění jsou mnohem přitažlivější ilegalita a zakázané ovoce. Podle statistik ročně městská policie chytí v průměru přes 50 provinilců. Tvůrcům graffiti hrozí až rok za mřížemi.

V případě dopadení musí vandalové nahradit škodu podle toho, jak stanoví soud. S graffiti mají problém všechny městské části a některé pro jistotu zavádějí antigrafitti programy. Ty samozřejmě město něco stojí – například Praha 6 každoročně zaplatí za odstraňování malůvek kolem čtyř milionů korun. K nejposprejovanějším čtvrtím patří Dejvice a Břevnov.

antigrafitti

Jak vypadá typický sprejer?

Praha 6 si z informací dostupných ze všech spáchaných přestupků nechala vyhotovit jakýsi vzorový profil typického sprejera. Mluvčí městské části uvedl, že průměrný sprejer má 17 let, studuje střední školu a sprejuje bez ohledu na rodinné zázemí. Dívky se na pouličním umění tohoto druhu podílí jen minimálně. Tvoří jediné procento pachatelů.

Počet sprejerů neklesá

Ačkoliv se zdá, že graffiti mezi mládeží není tak populární jako kdysi, počet tvůrců neklesá. O antigraffiti proto začínají uvažovat i jiné městské části. Jmenovitě Praha 8 a Praha 3. Představitelé města chtějí zmapovat nejohroženější plochy, fasády vyčistit a aplikovat na ně antigraffiti program.

antigrafitti

Ceny antigraffiti nátěrů sice nejsou nejnižší, ale z dlouhodobého hlediska městu ušetří nemalou částku.