Renovace podlahy s profesionály je hračka

Mnozí z nás mnohdy ani netušíme, jaký poklad ukrýváme pod kobercem. V domnění, že pomocí koberce ukryjeme nevzhlednou a zastaralou podlahu, si jen koberec vysajeme nebo vyčistíme. Přitom v případě dřevěné podlahy nebo parket máme doma výbornou podlahu, kterou nám budou všichni závidět. Koberec jednoduše odstraníme a podlahu zrenovujeme tak, aby byla dominantou místnosti a splňovala to, co má.

Co bychom měli udělat nejdříve

V případě, že máme v plánu rekonstrukci bytu nebo domu, musíme začít vlastně od podlahy. Ta je nejzatíženější částí domu vůbec, a tak bychom jí měli věnovat dostatek času. Sladěním podlahy s interiérem našeho bytu můžeme tak dosáhnout dokonalého výsledku, který nás může dokonce ohromit. Stačí jen, když si na pomoc pozveme profesionální pracovní tým odborné firmy, která nám zajistí vše právě kolem takové renovace podlahy. Samozřejmě, že si šikovný kutil asi možná dokonce i sám poradí, ale pokud si netroufneme na takovou práci nebo pokud nějak neholdujeme domácímu kutilství, přenechejme tuto činnost raději odborníkům. Ti jistě vědí, jak na to  mají také dost zkušeností.

Také odborný technik nám nejdříve zhodnotí celou situaci. Sdělí nám rozsah poškození podlahy a také navrhne možné řešení. Pokud není podlaha nijak prohnilá nebo napadena červotočem, renovace klidně může začít.

renovace podlah

Za prvé – čištění podlahy

Léty zkoušená a prošlapaná dřevěná podlaha má na sobě jistě znatelné stopy opotřebení, které se právě díky tomu asi schovávalo pod koberec. Dnešní moderní technologie a kvalitní stroje nám pomohou takovou starou a zašlou podlahu zrenovovat. Nejdříve ji musíme vyčistit. Nejde ovšem jen o klasické mytí se saponátem. Tato metoda čištění před renovací se používá jen ve výjimečných případech. Takové čištění podlahy provádíme pomocí kvalitní brusky tak, že podlahu vybrousíme nahrubo. Odstraníme tak všechny nečistoty a staré laky, barvy, nátěry a dokonce celý povrch zbrousíme tak, že se může podlaha snížit až o 2 mm. Pouhým okem to ovšem není poznat a tak laik ani nemůže tuto změnu poznat.

broušení podlah

Odstranění nedostatků

Pokud podlaha vykazuje nějaké nerovnosti, jako například prohlubně, dírky, ale i mezery mezi jednotlivými prkny, je třeba vše odstranit, aby podlah byla vyrovnaná a bez zjevných nerovností. K tomu je zapotřebí speciální podlahářský tmel, který má svou specifickou konzistenci. Mnohé druhy jsou opatřeny i tvrdidlem, které napomáhá zatvrdnutí samotného tmelu. Vyplníme tedy všechny spáry, mezery, dolíky atd. Po důkladném zaschnutí tmelu se podlaha opět musí řádně sbrousit. Opět nahrubo, protože je potřeba odstranit všechny nečistoty, zbytky tmelu. Tato činnost se provádí velmi kvalitními bruskami. Jejich pomoc se určitě vyplatí už z toho důvodu, že brousit nebudeme prakticky jen jednou.

Následuje broušení, při kterém budeme potřebovat jemný brusný papír. Do hladka vybroušená podlaha je pak připravena na poslední fázi renovace. Musíme ale povrch podlahy dokonale vysát od prachu, kterého je všude kolem docela dost. Některé brusky jsou dnes opatřeny i sacím vakem, do kterého se veškerý prach nahromadí ihned po broušení.

oprava podlah

Lakovat nebo voskovat

Povrchové úpravy dřevěných podlah jsou důležitou částí renovace. Lakování je způsob, který dokáže vytvořit určitou ochrannou vrstvu podlahy, ale musíme tuto aplikaci podstoupit několikrát. Musíme tedy počítat s tím, že naplno využít lakovanou podlahu pak můžeme po několika dnech. Výhodná je zde ale údržba. Tady postačí vlhký hadřík a mýdlová voda. Nesmíme použít žádné agresivní prostředky, protože by mohly povrch podlahy nenávratně naleptat. Voskování nebo olejování podlahy je metodou, kdy si můžeme také změnit odstín podlahy. Sladit pak vše můžeme se svým interiérem. Tady můžeme ovšem počítat malinko s tím, že její údržba bude trošku odlišná a náročnější. Dřevo obecně jak všichni víme se moc nesnese s vodou a tak bychom ani takovou klasickou údržbu podlahy neměli podceňovat a vodou šetřit.

Sdílet článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>