Ještě na domu nemáte hromosvod? Tato chyba vás může stát střechu nad hlavou!

Počasí je nevyzpytatelné. Teplota nejprve vyšplhá až k nevídaným výšinám, kde ji jakoby zmáčknutím knoflíku utne silná bouřka doprovozená přívalovým deštěm. Tento meteorologický jev tak může mít hned dvě nepříjemné dohry. 

Nadmíra dešťových srážek vám může zaplavit sklep a blesk doprovázející bouřku zase zasáhnout vaše obydlí. Ve hře pak je jeho poškození, ať již mechanické či tepelné. Každého majitele nemovitosti zřejmě zajímá, jak se před těmito jevy chránit. Zatímco před přívalovým deštěm často ochrání maximálně pytle naplněné pískem, a mnohdy ani ty ne, ochrana před bleskem už je nadějnější. Jejím základem je funkční hromosvod. 

Jak funguje? 

Pod pojmem hromosvod (někdy se setkáte s pojmem bleskosvod) se rozumí zařízení vytvářející umělou vodivou cestu, která dokáže přijmout a k tomu i svést bleskový výboj do země. V podstatě se jedná o jedinou účinnou ochranu nemovitostí jak před tepelnými, tak i mechanickými účinky blesku. 

Hromosvod je nutností

Funkční hromosvod tak je ve světle bouřkového počasí, které každoročně zažíváme, v podstatě nutností. A to i přesto, že zákon povinnost jeho instalace u rodinných domů neukládá. Ta se týká pouze objektů, kde by blesk mohl ohrozit velký počet lidí nebo napáchat velké hospodářské škody. Nebezpečí nehrozí ale pouze jen u chybějícího hromosvodu, ale u toho nefunkčního. Poškozený hromosvod může způsobit, že blesk není sveden do země, ale do konstrukce domu. 

Na koho se obrátit? 

Montáž a instalaci hromosvodu je na místě svěřit profesionálům (např. z hromoelektro.cz). Instalovat ho lze jak na novostavby, tak i starší zástavbu. Každý hromosvod se skládá ze třech částí: jímacího vedení v podobě například tyčového zařízení, předepsaného počtu svodů a uzemnění neboli vodivého spojení s podložím. Proto jsou součástí instalace hromosvodu i výkopové práce.

Na kolik vyjde? 

Montáž hromosvodu cena se stanovuje individuálně. Ovlivňuje ji především velikost domu, náročnost výkopových prací a množství spotřebovaného materiálu. Jedno je však jisté. Na hromosvodu se nevyplácí šetřit. Škody napáchané bleskem ve srovnání s touto investicí bývají několikanásobně vyšší.

Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy k bydlení a jeho autorem je Romana. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.