Jak vybrat elektrickou řetězovou pilu?

Jestliže vlastníte dům se zahradou, chatu či pouze jen zahrádku, moc dobře víte, že je třeba ji udržovat. Určitě na ní máte ne jeden strom, ať už ovocný, listnatý nebo jehličnatý. Z tohoto pohledu se vám v mnoha případech bude hodit řetězová pila. Tu využijete i k daleko jiným činnostech, jako je zajištění dřeva na topení apod. Pilu tedy uplatníte nejen, pokud jste profesionální dřevorubec, ale kterýkoli kutil. Pila je skvělým pomocníkem na zahradě, v dílně i v domácnosti.

Jakou pilu vybrat?

Při výběru pily je třeba se zaměřit na typ pily. K dostání jsou totiž elektrické pily nebo benzínové. Rozdíl je jednoznačně v tom, jakou energií je poháněná. Elektrická pila potřebuje ke svému chodu elektrickou energii. Benzínová pila je pak poháněna benzínem. Elektrické řetězové pily jsou ideální pro práce okolo domu či chatky. Můžete s nimi kácet stromy, keře. Benzínové řetězové pily jsou vhodné do terénu, kde není přístup k el. energii a jsou určené k profesionálnímu použití. Při výběru zda zvolit elektrickou či benzínovou pilu je třeba si uvědomit, k jakým účelům je potřebujete a jaké máte možnosti.

Výhody a nevýhody elektrické pily

Elektrické řetězové pily jsou dobrou alternativou všude tam, kde je přístup k proudu. Pro hobby použití je tato pila zcela postačující. Její pořizovací cena je nižší, než pily benzínové. Výhodou je tichý chod a snadná obsluha. U této pily nemusíte řešit startování a kontrolovat poměr oleje a benzínu. Pouze nalijete olej na mazání řetězu a můžete řezat. Nevýhodou je však závislost na elektrické energii.

Výhody a nevýhody benzínové pily

Benzínové pily slouží zejména k profesionálním účelům. Jejich největší výhodou je možnost řezat odkudkoli. Jsou rovněž více výkonnější a zvládnou těžší práci. Nevýhodou je však hlučnost, jsou těžší a také dražší. Je třeba znát správný poměr oleje a benzínu. V tomto případě je uté seřízení pily.

Na co se při výběru pily soustředit?

Jak už bylo řečeno, pro práce na zahrádce či chatě je ideálním náčiním elektrická řetězová pila. Soustřeďte se však i na další parametry, jako je délka lišty, hmotnost a výkon. Nejdůležitějším kritériem je výkon. Obecně lze říci, čím větší, tím lepší. U řetězových pil by se měl pohybovat nad 1200 W, pro častější práce zvolte nad 2000 W. Určitě se zaměřte i na hmotnost, která je ideální tak kolem 5 kg. Podstatná je také délka lišty, která má vliv na průměr řezaného materiálu. Pro srovnání, pokud budete řezat kmen o tloušťce 50 cm, postačí vám pila s délkou lišty 40 cm.

Sdílet článek

Příspěvek byl publikován v rubrice Zahrada a jeho autorem je Romana. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>