Jak se vyznat v klikách? Poznejte základní typy

Zařizování interiéru je větší radost, když víme, o čem se hovoří. Podívejte se na základní pojmy z prostředí klik. Budete si přát dlouhý štít, samostatný štít, nebo kouli? 

kliky

Zařizujeme si vlastní kout

Budete rekonstruovat byt, kancelář, nebo se jen poohlížíte po možnostech, jak renovovat nebo pořídit nové interiérové dveře? Vždy je dobré vědět, jak se dělí kliky na dveře. Většinou v kvalitní prodejně dnes naleznete také nerezové kliky a zámky FAB, se kterými je zajištěna vyšší bezpečnost v bytě. Jak si ale vybrat tu správnou kliku? Zjednodušíme si výběr. 

Kliky s dlouhým štítem

Dlouhý štít znamená, že je klika spojena s otvorem pro zámek. Jedná se tedy o celistvý soubor, který se přišroubuje na dveře, kde bude fungovat. Dlouhý štít se ve většině případů používal již v letech minulých, ale tato varianta je v podstatě nadčasová a hodí se do každého interiéru. Instalace je velmi rychlá. Někdy pro upevnění na dveře stačí jen dva vruty z každé strany dveří. 

Kliky s krátkým štítem

Zde již dochází k odpojení dvou předmětů. Kliky s krátkým štítem mohou být kulaté nebo hranaté, dají se ale sehnat i v atypickém tvaru. Klika s krátkým štítem pokrývá část dveří, která je věnována pouze klice. Nedosahuje až na prostor pro klíčovou dírku, zde je nutno použít další prvek dveřního kování. 

Samostatné štíty 

Pro kliky s krátkým štítem je nutné použít samostatné štíty. Ty většinou korespondují stylem s tvarem kliky s krátkým štítem. Máte-li jeden prvek dveřního kování v hranatém stylu, budete zřejmě dolaďovat i samostatný štít ve stejném materiálu, tvaru i barevném provedení. Samostatné štíty se hodí zejména do moderně pojatých prostor, v rámci retro, Provence, boho nebo vintage interiéru působí zmatečně. Skvěle si rozumí například s minimalismem, industry nebo skandinávským stylem. 

Další možností je samostatná klika ve tvaru koule.

Sdílet článek

Příspěvek byl publikován v rubrice Tipy k bydlení a jeho autorem je Romana. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>