Co se vám může hodit, když chcete budovat venkovní dřevěnou terasu?

Terasa je vždy velmi příjemnou doplňkovou stavbou, která obohatí exteriér vašeho rodinného domu. Využívat se dá prakticky celoročně, zdaleka nejvíce si jí však bezesporu užijete během teplých letních měsíců. Pokud ji doma ještě nemáte a chcete ji mít do letošního léta hotovou, měli byste už nyní začít uvažovat nad jejími parametry. Zároveň se vyplatí přemýšlet také o různých prvcích, které vám zjednoduší realizaci projektu.

distanční podložky

Výběr stavebního materiálu

Při stavbě dřevěné venkovní terasy je v první řadě důležité zvolit vhodné dřevo, lze jej nakoupit třeba na webu Gardina.cz. Do exteriéru se totiž hodí jen určité druhy dřevin. Ideální je, pokud si vyberete odolné varianty, kupříkladu skandinávskou borovici, modřín apod., což jsou dřeviny, které mají vynikající pružnost, zároveň jsou však odolné a nevadí jim ani extrémní výkyvy počasí. Stačí, když je správně ošetříte a nalakujete, terasa z nich vám pak vydrží klidně desítky let bez nutnosti razantnějších oprav.

Příslušenství k vyrovnání nerovností

Mnohdy se stává, že při stavbě venkovní terasy musíte řešit nerovnou zem. Jednou z variant je složité zarovnávání zeminy, daleko efektivnější a jednodušší způsob ale představují rektifikační terče, s nimiž se dá plocha velmi dobře vyrovnat.

Distanční podložky a vruty

U dřevěné terasy je nutné dbát na to, aby na sebe jednotlivá prkna dobře navazovala, přitom však mohla dýchat a nedocházelo zde k přílišnému zadržování vlhkosti. Proto je vhodné využít distanční podložky. Jedná se o speciální pomůcky, díky nimž opět dochází k prodloužení životnosti celé stavby, respektive její základní konstrukce a podlahy.

Pokud jde o upevnění, základním prvkem jsou nepochybně také vruty. Pro dřevěné venkovní terasy se dají aplikovat speciální nerezové vruty o patřičné délce a šířce, které zajistí ideální sepnutí všech dřevěných částí, takže například podlaha se nebude zbytečně rozjíždět a vrzat.