Situace na hypotéčním trhu na konci roku 2013

Díky finanční krizi je paradoxně nejdostupnější pořízení vlastního bydlení v posledních pár měsících. Ceny nemovitostí klesly a jejich nabídka se rozšiřuje. Hypotéční sazby se stále drží na svém historickém minimu, což snižuje dobu, potřebnou ke splacení úvěru. Naprostá většina žadatelů má v úmyslu hypotečním úvěrem financovat pořízení nemovitosti, téměř 73 %. Plných 20 % pak připadá na výstavbu a zbývající zájemci řeší hypotékou určitou životní situaci, např. dědictví či různá vypořádání.

Domy, byty v osobním vlastnictví a družstevní byty

Ze statistik vyplývá, že největší zájem mají lidé o pořízení rodinných domů – je to téměř polovina žadatelů o hypotéční úvěr, dalších 39 % si chce pořídit byt do osobního vlastnictví a nakonec jsou tu zájemci o družstevní byt, jehož pořízení má své výhody (neplatí se daň z nemovitosti ani daň z převodu nemovitosti, umožňuje to levnější nakládání s bytem).

Byty na pronájem

Letos využívají příznivé situace na hypotéčním a realitním trhu hlavně ti, kteří chtějí investovat a své byty pronajímat. Zájem je o malometrážní byty, hlavně o 2+kk do 50 metrů čtverečních v širším centru či v lokalitách s dobrou dostupností do centra velkých měst, což vyhovuje především studentům a singles.

V Praze byt za poloviční cenu

Pořízení nového moderního bytu je dostupné dokonce i v Praze. Díky „válce developerů“ se situace podstatně mění, ceny bytů klesají až na polovinu. Garsonka o pětatřiceti čtverečních metrech stála dřív téměř dva miliony, dnes vyjde na milion a kousek. Dvoupokojový byt se dá pořídit za necelé dva miliony a třípokojový za dva a půl. S výhodnou hypotékou se může stát majitelem vlastního pražského bytu i ten, kdo na tuto možnost dříve nemohl ani pomyslet. S kalkulačkou hypotéky je možné si spočítat dostupnou variantu bydlení a pak začít komunikovat s hypotéční bankou.

Příspěvek byl publikován v rubrice Finance a jeho autorem je Romana. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.